Anasayfa » Saç Ekim Merkezleri » Saç Ekim Merkezleri

Saç Ekim Merkezleri

¦
Saç Ekim Merkezleri
Saç ekim merkezleri, saç dökülmeleri veya seyrek saç sebebiyle duyulan estetik kaygıların giderilmesine yönelik olarak faaliyet gösteren modern kliniklerdir. İleri teknoloji ekipmanlar ve yüksek kalite standardına sahip malzemelerle yapılan saç ekimi, bu tür kliniklerde oldukça kısa süren seanslar ve uygun maliyetlerle yapılmaktadır. Estetik kaygılar sebebiyle yaşam standartlarında meydana gelen kayıplar, insanları psikolojik yönden de olumsuz şekilde etkilemektedir. Zamanla kişilerin toplumdan kopmalarına ve sosyal aktivitelerden uzaklaşmalarına sebep olan bu durum, gelişen ve değişen sağlık sektöründe başarılı hizmetler veren saç ekimi klinikleri vasıtasıyla giderilmektedir.

Kişinin ihtiyacına ve klinik muayenelerin sonuçlarına göre farklı teknikler uygulayan saç ekim klinikleri, uygulama sırasında lokal anestezi kullanarak ağrısız- acısız bir şekilde ekim yapılmasına olanak sağlamaktadır. Saç azlığı veya kellik sorunu sebebiyle saç ekimine karar veren kişilerin ilk yapması gereken şey, uygulamanın steril ortamlarda uzman estetisyenler tarafından yapıldığı bir klinik bulmak olmalıdır. Çünkü saç kişinin genel estetiğini tamamlayan en önemli unsurlardan biridir. Hatalı klinik ve hekim seçimi hayal kırıklığına sebep olabileceği gibi, saç ekimiyle ilgili süreci içinden çıkılmaz bir şekle dönüştürebilir.

Saç Ekim Merkezlerinde Klinik Süreç Nasıl İşler?

Saç ekim merkezleri son derece profesyonel bir yapıda ve ileri teknoloji ürün ve cihazların kullanımıyla saç ekimi yapan kliniklerdir. Tamamıyla cerrahi bir işlem olması sebebiyle bu tür işlemleri yapan kişiler konusunda uzman estetik hekimlerden oluşmalıdır. Saç ekim kliniklerinin steril bir yapıda ve Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırmış olması zorunludur. Bu sebeple yeterli tıbbi donanıma sahip olmayan kliniklerde saç ekim işlemi yaptırmaktan kaçınmak gerekir.

Saç ekim merkezlerinde ilk aşama muayenedir. Yapılan muayenede uygulanacak teknik ve tedavinin ne kadar süreceği konusunda hastaya ayrıntılı bilgi sunumu yapılır. Saç ekimi merkezlerinde birçok farklı saç ekim tekniği kullanılsa da, FUE ve DHİ yöntemi en sık tercih edilen yöntemlerdir. Folicular Unite Transplantation (FUE) tekniği, en ileri teknolojinin kullanıldığı bir yöntem olup lokal anestezi altında yapılmaktadır.

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi: bu yöntemde saç kökleri iki kulak arkası yani, başın arka bölgesine lokal anestezi uygulanarak ağrı-acı duyulması önlenir. Kesi ve dikiş izi olmaksızın alınan mikroskobik dokular, saç teli kalınlığındaki uçlarla tek tek alınarak saçsız alanda daha önce açılmış bulunan kanallara taşınır. FUE tekniği 1 gün içerisinde 4 ila 8 saat süre seanslarla gerçekleştirilirken hastanın sosyal aktivitelerini olağan şekilde sürdürmesi mümkündür.

DHİ Yöntemi İle Saç Ekimi: daha kısa sürede sonuç alınmasını hedefleyen bu yöntemde ekilmek üzere donör bölgeden alınan saç kökleri özel bir kalem vasıtasıyla direkt olarak açık alana ekilmektedir. Diğer yöntemde olduğu gibi herhangi bir kanal açma işlemi gerektirmeyen bu yöntemde daha yoğun ekim sağlanabilmektedir. Tamamen ağrısız ve acısız olarak yapılan bu işlem en fazla 8 saat süren seanslarla yapılmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Saç ekim merkezleri uygulama öncesi ve sonrası ile ilgili hastayı net bir şekilde bilgilendirmekle mükelleftir. Uygulamanın nasıl yapılacağı, ne kadar süreceği ve tedavi ücretleri saç ekimi öncesi hastaya bildirilir. Oldukça konforlu ve kısa sürelerde yapılabilen saç ekimleri sonrasındaki süreç de oldukça önemlidir.
  • Saç ekimini takip eden ilk birkaç gün saçların yıkanmaması,
  • Kafa derisine sert ve tahriş edici havlu, tarak vb. şeylerin temas etmemesine özen gösterilmesi,
  • Hekim tavsiyesi dışında ağrı kesici ilaçların kullanılmaması,
  • Alkol ve sigara kullanımının durdurulması
  • Günlük sıvı tüketimin artırılması saç ekimi sonrası hekim tarafından verilen tavsiyeler arasında yer almaktadır.
Özellikle saç ekimi sonrası içilen sigaranın vücuttaki şişlik ve ödemi artırıcı etkileri olacağından kullanılması sağlık açısından sakıncalı görülmektedir. Alkol kullanımının sınırlanması da vücudun sıvı kaybı yaşamasını engellemek adına mutlaka uyulması gereken önlemler arasında yer almaktadır.

Bu Konuyu Paylaşın

İstatistik

88 Okunma
0 Yorum

Beğeni

0
Saç Ekimi Konuları
0 Yorum Yapıldı

Yorumlar

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
YUKARI ÇIK