Anasayfa » Saç Ekimi » Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi Nedir?

¦
Saç ekimi nedir
Saç ekimi operasyonunun temel prensibi; başın arka ve yan kısmındaki saçların bir kısmının ya da vücudun diğer bölgelerindeki uygun olan kılların bir kısmının dökülmenin yoğun olduğu saçlı deri alanlarına aktarılmasıdır.

Saçlı derinin arka ve yan tarafındaki saçlar genetik olarak dirençli oldukları için androgenetik saç dökülmesinde bu bölgedeki saçlar dökülmezler. Saçların genetik olarak korunduğu bu bölgeye güvenli donör (verici) alan denir. İleri evre erkek tipi saç dökülmesi olan bir erkek, dahi genişlik olarak güvenli donör alana sahiptir.

Saçlar başın arka kısmından alınarak, saç dökülmesinin geliştiği ve gelişeceği alana nakledildiğinde; başlangıçta kısa bir dökülmenin ardından, nakledildiği bölgelerde orijinalinde olduğu gibi uzamaya devam edeceklerdir. Bu nedenle saç ekimi kişiye ömür boyu kalıcı bir çözüm sunmaktadır.

Günümüzde pek çok insan, saç ve cilt problemi ile karşılaşmaktadır. Bu durum zaman içerisinde düzeltilebilecek boyutlardan telafisi imkansız hallere kadar devam eden grafikler çizebilmektedir. Özellikle saç ile alakalı şikayetlerde kişilerin ruh hali oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü saç kayıplarının nedenleri araştırıldığında çok net bir şekilde gözlemlenen bir sonuç bulunmaktadır ki o da kişinin psikolojik olarak içinde bulunduğu durumun çok büyük bir önemi olduğudur.

Bu sebepten dolayı yüzlerce yıldır insanoğlu pek çok farklı tedavi yöntemi geliştirmiştir. Bu tedavi yöntemlerinin bazıları saça doğrudan etki edebilmekte bazıları ise kocakarı ilacı olmaktan daha ileriye gidememektedir. Günümüzde ise saç dökülmesinin bilimsel olarak ispatlanabilen bir tek tedavi yöntemi bulunmaktadır. O da saç ekimidir. Saç ekim işlemi vücudun belli başlı bölgelerinden alınan dokuların saç olmayan dokulara nakledilmesi işlemidir. Bu sayede kısa bir süre içerisinde saç bulunmayan bölgelerden de etkili bir şekilde saç çıkması söz konusu olabilmektedir.

İnsan vücudunda başın sağ ve sol bölümlerinde saç dökülmesi hiçbir zaman yaşanmaz bu durumun temel sebebi ise insan kök hücresine bağlanmaktadır. Dökülme yaşanmadığından dolayı bu bölgelerden alınan saç kökleri laboratuvar ortamında çoğaltılarak saçın bulunmadığı bölgelere el ile tek tek eklenir. Belirli bir süre içerisinde bu bölgelerde yeni saç oluşumu meydana gelir. Bu sebepten dolayı kısa bir süre içerisinde özlenen saçlara tekrardan kavuşulmuş olur.

Saç Ekiminde Kullanılan Yöntem

Bu durum yaklaşık olarak on beş senedir bu şekilde devam etmektedir. Ama saç ekiminin ilk çıktığı dönemlerde saç oluşumunda bazı sorunlar bulunduğu için saçlar normal görüntüden uzak bir şekilde kafada yerini almaktaydı. Sonuçta kafa derisi üzerinde fırça görünümü oluşturduğundan dolayı pek çok insan tarafından çok fazla tercih edilmeyen bir metot haline gelmekteydi. Ama teknolojik gelişmelere paralel olarak günümüzde saç ekiminin de normal saçlardan pek farkı olmadan aynı şekilde oluşması sağlanmaktadır. Bu günümüzde gerçekten büyük bir artı olarak ön plana çıkmaktadır. Saç ekiminin diğer uygulamalardan en büyük farkı ise diğer uygulamalarda kesin olarak saç üretimi sağlanmamasıdır. Sadece diğer uygulamalarda saçın biraz daha gür bir şekilde çıkması sağlanır. Yada mevcut saç köklerine müdahale edilerek daha esnek ve hacim olarak daha kuvvetli saçların oluşturulması sağlanmaktadır.

Oysa saç ekiminde sadece yeni hücreler oluşturulur. Saç ekimi ile ilgili en büyük soru işaretleri ekim işlemi tamamlandıktan sonra oluşan problemlerdir. Bunların en büyük örneği ise saç ekimi tamamlandı yeni saç üretiminde problem yaşar mıyım? Tarzı soruların sıklıkla sorulmasıdır. Saç ekim işlemi bittikten sonra yeni problemlerin yaşanması mümkün olmamaktadır. Çünkü saç ekim işlemi insanda saç hücrelerinin en yoğun şekilde bulunduğu bölgelerden yapılmaktadır. Hücrelerin çoğaltıldığı bu bölgelerde insan ömrünün sonuna kadar saç dökülmesi rastlanmaz bu şekilde aynı hücrelerin çoğaltılması söz konusu olduğundan dolayı yeni şekilde kafaya eklenen bölümlerde de saç dökülmesi yaşanmayacaktır. Diğer bir deyiş ile saç ekimi yapıldıktan sonra ömrünüzün sonuna kadar bir daha saç problemi yaşamazsınız. Bu durumda da sizi diğer saça sahip zamanınızdan hiçbir şekilde ayırmak mümkün olmayacaktır.

Saç ekimi bilindiği gibi çok ciddi bir iştir. Bu sebepten dolayı işinde uzman kişilerce yapılması ve uzman bir müdahale dahilinde yapılması büyük bir önem arz etmektedir. Ücret olarak belirli bir miktarın altında talep eden kurum ve laboratuvarlara karşı bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Her zaman için saç ekim işleminin profesyonel insanlar tarafından yapılmasına gayret etmenizi öneririz.

Bu Konuyu Paylaşın

İstatistik

717 Okunma
0 Yorum

Beğeni

0
Saç Ekimi Konuları
0 Yorum Yapıldı

Yorumlar

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
YUKARI ÇIK